Jdi na obsah Jdi na menu
 


životopísek

11. 3. 2007
 
Hugh Laurie

Datum narození (místo):
11.6.1959, Oxford

Národnost:
anglická

Životopis (biografie) / Informace:
Britský bavič Hugh Laurie si klidně mohl zvolit úplně jinou kariéru, než dráhu známého umělce. Na střední a vysoké škole se věnoval veslování, a to na úrovni světových sportovců. Pro veslování se ve své rodině nenadchl pouze Hugh. Jeho otec v tomto sportu vyhrál zlatou medaili jako člen národního Britského týmu na Olympijských hrách v Londýně v roce 1948. Jako nejmladší ze čtyř dětí, šel studovat na Eton, asi nejznámější přípravnou školu v Británii. Právě tam se angažoval ve veslování a rychle se dostal mezi nejlepší ve státě.
Na světovém šampionátu juniorů ve Finsku roku 1977 se on a jeho týmový partner umístili čtvrtí.

Následující rok začal studovat na univerzitě v Cambridge s cílem zaměřit se na archeologii a antropologii. Samozřejmě měl také zájem na tom, aby ho vzali do veslařského týmu, s čímž měl trochu problémy - údajně během prvního roku onemocněl a byl donucen odvolat všechny soutěže. Během rekonvalescence si poprvé vyzkoušel „roli“ umělce, když se přidal do známého vysokoškolského komediálního klubu „the Footlights“. V posledním roce na Cambridge byl Hugh zvolen prezidentem klubu spolu s kolegyní Emmou Thompson, coby viceprezidentkou.

Jak bylo zvykem, na konci roku se Footlighters vydali na „turné“ do své vlasti. Na této cestě se Hugh seznámil s mladým scénáristou jménem Stephen Fry. Spolupracovali na projektu „The Cellar tapes“, který později představili na festivalu v Edinburghu a dostali cenu, kterou zároveň získali podporu vyrazit na turné po Anglii a případně do Austrálie. Později se skupina z Footlighters dostala i do televize s krátkým programem Alfresco, který Hugha nasměroval ke známému seriálu Černá zmije s Rowanem Atkinsonem v čele. Zanedlouho po svém úspěchu se začal objevovat ve filmech. V roce 1992 s kolegy z Footlighters ve komedii „Peter’s friends“. Následně odvedl vynikající práci na charakterních rolích ve filmech „Sense and sensibility“(1995) a „101 dalmatins“ (1996). V roce 1999 přijal roli adoptivního otce mluvící myši ve snímku „Stuart Little“, s kterou posléze pokračoval v druhém dílu „Stuart Little 2“.

Po dvou letech odpočinku se Hugh Laurie vrátil do kin ve filmu „Flight of the Phoenix“, remaku akčně-dobrodružného filmu o skupině lidí, kteří přežili pád letadla a snaží se stroj znovu postavit ze zbytků vraku. V tom samém roce zkusil vzít titulní roli cynického, ale vynikajícího doktora Gregory House, v původním lékařském dramatu „House“, za kterou získal Zlatý glóbus za rok 2006 a 2007 v kategorii Nejlepší herec TV seriálu.

Hugh je také hudebník z povolání. Jako klávesista vystupuje s rockovou kapelou Poor White Trash. Navíc přidal další profesi do svého bohatého seznamu úspěchů tím, že v roce 1996 vydal první román – The Gun Seller. V roce 1989 se oženil a se svou ženou Jo má tři děti. Obrazek
Obrazek